Loríčkovia

Psitaculirostris

Loríček zlatolíci

Psitaculirostris salvadorii

 

Opis druhu:
Samec žlté dlhé perie na tvári a ušných krytoch. Modrý prúžok za okom. Červeno oranžová široká páska cez hrudník s bledo modrou náplasťou na každej strane prsníka, ktorá sa u jednotlivých jedincoch líši. Oranžovo červené lemovanie na vnútorných krytoch krídiel. Zobák šedo čierny. Oči červené.  Samica má široký svetlo modrý pruh cez prsia s oranžovo hrdzavými znakmi na každej strane pŕs.. Ktoré sa menia od jedinca k jedincovi a žlto zelené dlhé tenké perie na lícach a ušiach.
Dĺžka:
19 cm
Váha:
118 gramov
Vek dožitia:
Údaj nie je k dispozícii
Opis mladých jedincov :
Rovnako ako dospelé samičky, ale vo všeobecnosti farebnejšie. Bledo modrá na hrudnej kosti je slabá alebo neviditeľná. Oko červeno hnedé.
Poddruhy:
jeden

Chov v zajatí:
vzácny
Minimálna dĺžka voliéry:
2,1 metrov
Hniezdna búdka:
Hniezdo v tvare L so základňou 12 cm x 25 cm, vysoká 12 cm.
Minimálna požadovaná teplota pre chov:
n/a
Veľkosť krúžku:
n/a

Čas párenia:
Nie je k dispozícií
Veľkosť znášky:
2 vajíčka
Doba inkubácie:
25 dní
Čas do opustenia hniezda:
8 týždňov
Hmotnosť pri narodení:
4,5 gramov
Čas do dosiahnutia pohlavnej dospelosti:
100 až 102 gramov

Biotop:
Nájdené až 700 m.n.m.. Videné v lese, pozdĺž lesa, v čiastočne v oblastiach v blízkosti miest a obcí.
Spôsob života:
Stádovité vtáky, ktoré sa miešajú s inými druhmi vtákov. Vtáky visia hore nohami, aby sa nakŕmili. Najčastejšie sa vyskytuje v pároch alebo malých skupinách. Tiež hniezdia v kolóniách.
Stav ohrozenia:
Bez ohrozenia. Svetová populácia sa odhaduje na 30 000 - 75 000 jedincov a je klesajúca. Dôvodom je obchod s voľne žijúcimi vtákmi. Strata biotopu z dôvodu ťažby dreva a pre poľnohospodárstvo.
CITES medzinárodný:
Dodatok II


ZDROJ: www.parrots.org, www.hbw.com, www.avibase.com, www.birdlive.com,

Krajina pôvodu:
Papua nová Guinea.

Video nie je k dispozícii

Anglicky:,   Salvadori's Fig-Parrot, Cesky:,   loríček zlatouchý, Nemecky:,   Salvadorizwergpapagei, Dánsky:,   Rødbrystet Figenpapegøje, Španielsky:,   Lorito de Salvadori, Fínsky:,   irianinviikunakaija, Francúzsky:,   Psittacule de Salvadori, Taliansky:,   Pappagallo dei fichi di Salvadori, Japonsky:,   mimikazariinko, Japonsky:,   ミミカザリインコ, Holandsky:,   Salvadori's Vijgpapegaai, Nórsky:,   Gulskjegget Fikenpapegøye, Polsky:,   figówka zóltobroda, Portugalsky:,   Papagaio-dos-figos-de-salvador, Rusky:,   Карликовый попугай Сальвадори, Slovensky:,   palori bradatý, Švédsky:,   salvadorifikonpapegoja, Cínsky:,   萨氏果鹦鹉