Parazity

Vtáky môžu byť napadnutí ekto a endoparazitmi. Infikovaní vtáci môžu chudnúť, niekedy zlé prijímajú potravu alebo vôbec nežerú a môžu vykazovať aj známky šoku. , Najčastejšie parazity papagájov sú tieto:
Škrkavky ( Ascaridia ): Tieto črevné parazity sú štíhle, krémovo biele a 20-150mm dlhé. Ich vajíčka sa vylučujú s trusom vtáka.
Kapilárie ( Capillaria ):  Jedná sa o drobných tenkých červov, ktorí môžu napádať rôzne časti zažívacieho aparátu. Žijú vnorené do sliznice.
Pásomnice: Títo bieli, plochí, článkovaní paraziti potrebujú k svojmu vývoju vývojový cyklus v podobe medzi hostiteľa, ktorým je väčšinou hmyz. Títo bezobratlovci sa kŕmia na výkaloch nakazených vtákovi, požerú tak vajíčka pásomnice, ktorá sa v nich ďalej vyvíja a pokiaľ sú sami zožratí vtákom, vývojový cyklus sa uzavrie a pásomnica zostáva v črevách nového napadnutého vtáka. Pásomnica bežné nachádzame u voľne žijúcich papagájov., Prvé dva zmienené parazity veľmi často nachádzame u vtákov, ktoré majú voľný prístup k podlahe voliér a klietok, kde sú výkaly ktoré sú zdrojom infekcie. Rovnako tak môžu byť zdrojom infekcie aj výkaly voľnej žijúcich nakazených vtákov alebo hmyzu, ktorý sa na takomto truse kŕmil. Vtáky v zajatí sa potom môžu nakaziť vajíčkami parazitov v truse, ktorý kontaminoval spadnuté žrádlo. V chove zavesenými klietkami je riziko parazitóz minimálna, zatiaľ čo v klasických chovoch je riziko relatívne vysoké. U arboreálních druhu (napr. u eklektov), ktoré zriedkakedy zlietavajú na zem, je napadnutí parazitmi málo časté. Ale ak k nemu dôjde, zdravotné následky bývajú oveľa vážnejšie ako u druhov evolúciou zvyknutých prichádzať s endoparazity do kontaktu. Papagáje, ktorí sa kŕmia na zemi sú nakazení endoparazity oveľa častejšie, ale priebeh infekcie je oveľa márnejší než u arboreálních druhov. Napriek tomu všetky parazitózy by mali byť liečené okamžite, aby sme zabránili narušenie metabolizmu vtákov a zhoršenie ich zdravotného stavu., K terapii parazitóze používajú preparáty, ktoré môžu byť pri neopatrnom použitie alebo pri predávkovaní toxické. Napríklad bežne používaný levamizol je podávaný v pitnej vode a ak je podaný vtákom počas horúceho dňa, keď pijú viac, Môžete ho ľahko predávkovať a v tom prípade je toxický. Fenbendazol muža byť jedovatý u neofém. Pravdepodobne najšetrnejším účinnými látkami je praziquantel, ivermektín a oxfendazol, ktoré majú široké rozpätie dávkovanie a nemožno ich predávkovať tak ľahko. Problém je, že sa ťažké podávajíve vode pre svoju horúcu chuť, zlú rozpustnosť a nie sú širokospektrálne. , Kontrola endoparazitóz je veľmi dôležitá, pretože vtáky môžu na silné napadnutí parazitmi aj uhynúť. Pri odčervení masívnych napadnutého vtáka môžu mŕtvi paraziti spôsobiť aj obštrukciu čriev.
Giardióza: Jedná sa o jednobunkového parazita v tenkom čreve. Napáda duodenum – prvú časť tenkého čreva a k infekcii väčšinou dôjde kontaminovanou vodou alebo kontaminovanou potravou. Medzi jej klinické príznaky patrí chudnutie, apatia, načuchorené perie hnačky, úhyny mláďat. S týmito parazitmi sa často stretávame hlavne u anduliek a u mladých vtákov. Choroba je omnoho častejšia v USA ako v Európe.
Kryptosporidióza: sa u väčšiny vtákov vyskytuje v súvislosti s inou vírovou, bakteriálnou alebo parazitálnou infekciou. V oblastiach kde je voda kontaminovaná oocystami kryptospordii by sa mala vtákom podávať len filtrovaná alebo osmózou upravená voda.