Žako

Papagáje rodu Psittacus sú papagáje obývajúce dažďový prales západnej s strednej Afriky. Tento rod zahŕňa dva druhy  a to Žaka veľkého a Žako libérijského ( niektorí autori zastávajú názor, že sa jedná len o poddruh Žaka veľkého čo však najnovšie výskumy vyvrátili a analýzou DNA sa došlo k záveru, že sa jedná o dve samostatné nezávislé línie, ktoré sa od seba oddelili zhruba pred 2,4 mil rokmi)., Prirodzeným životným prostredím týchto papagájov  je dažďový prales západnej a strednej Afriky Tieto vtáky hniezdia v prirodzených dutinách obrovských, starých stromov. Obývajú aj savanové lesy a otvorenú krajinu. Potravu získava väčšinou z korún stromov. Dožíva sa veku až 70 rokov., Pre svoju schopnosť napodobňovať ľudskú reč sú tieto papagáje obľúbeným rodinným spoločníkom. Patrí k najinteligentnejším vtákom sveta. Jeho hlavnou potravou sú orechy, ovocie a rastlinná potrava pochádzajúca z listnatých stromov.

Pre úspešný chov Žakov sa vo všeobecnosti predpokladá splnenie nasledovných podmienok:
Tma: Úmyselne zatienené ubikácie dokážu vtákov stimulovať k zahniezdenie

Súkromie: Žakovia by mali byť chovaný v spoločnosti tichých papagájov, pretože si vyžadujú pokoj. Spoločné zariadenie s Aratingu alebo Arou nie je vhodné

Tučnejšia strava: Napriek všeobecným predstavám o prekrmovania chovaných vtákovi v zajatí vyšší obsah tuku je v období reprodukcie veľmi dôležitým faktorom,
Dostatok vápnika: Nezabúdajme kvôli zdravotnému stavu obohacovať stravu Žakov o tento minerál.
Kontrola vnútorných parazitov: Vzhľadom na zvýšenej náchylnosti týchto vtákov k začerveniu sa odporúča riešiť tento problém preventívnym odčervovaním.

Chovateľské zariadenia:
Vnútorné ubikácie - klietky:
Žákovia najlepšie najlepšie znášajú menšie klietky. Niektorí chovatelia však odporúčajú v mimohniezdnom období umiestniť vtákov do veľkých výletov. Ďalší však tento postup odmietajú, pretože podľa nich nie je dobré s týmto vtákom hýbať nakoľko je veľmi citlivý na zmenu prostredia a nemusia nám znova zahniezdiť, Ako ideálne rozmery klietky pre chov Žakov sa javia rozmery 1,8 x 1,2 x 1,2 m (d x š x v). Zadná časť by mala byť pritom krytá a poskytovať dostatok priestor a aj súkromie. Voliéry:
Lowová odporúča pre Žakov minimálnu dĺžku výletu 3 m. Ak sa rozhodneme pre použitie klasického priechodzieho typu voliér, snažme sa vyvarovať vstupu dovnútra ubikácie. Žakovia rušenie svojho súkromia znášajú totiž veľmi ťažko.
Hniezdne búdky:
Pri oboch druhoch žiakov sa odporúča Silva búdku o rozmeroch 25- 30 x 25-30cm a výškou 60cm.
Vybavenie:
Počas zimného obdobia sa odporúča udržiavať teplotu minimálne 10-12 ° C a v dobe odchovu  18 ° C.  Ubikácie vysadené zeleňou sú nevhodné. Tieto papagáje totiž všetky rastliny počas okamihu zlikvidujú.

Výživa:
Výživa má podstatný vplyv na dĺžku života každého papagája a na jeho reprodukčné schopnosti a zdravotný stav. V domovine sa väčšinou žako stravuje plodmi palmy olejnej, ktorá obsahuje nasýtené mastné kyseliny. Toto však zvádza chovateľov k tomu aby papagája kŕmili žaka potravou obsahujúcou vo zvýšenej miere tuk. Treba si však uvedomiť, že v prírode papagáj spotrebuje energiu v oveľa vyššom množstve ako keď je chovaný v zajatí a preto tento postup nemusí byť správny
Kŕmne zmesi:
Snažte sa vyberať kvalitné kŕmne zmesi pre veľké papagáje, ktoré sú prispôsobené špecifickým nutričným potrebám žiakov, a sú navyše obohatené o potrebné živiny, vitamíny, minerály a často aj grit. Zmes zrnovín pre žakov by mala obsahovať slnečnicu, kardi , ovos, ďalej kukuricu, pohánku, jačmeň, pšenicu, konopné semienko, tekvicové semienka, cirok, oriešky, šípky, papriku a ďalšie.
Extrudované krmivo:
Časť kŕmnej zmesi mnohí chovatelia nahrádzajú extrudovanými granulami. Extrudovaná krmivá majú vysokú nutričnú hodnotu, zlepšujú kondíciu vtákov a obmedzujú plytvanie krmivom. Identické kúsky znemožňujú preberať krmivo a poskytujú papagájom plne vyváženú stravu. Aj keď zvolíte kŕmenie extrudovanými krmivami, mali by ste tento spôsob kombinovať aj s kŕmením zmesí, ktoré je pre papagáje prirodzenejšie a je dôležité pre ich psychickú pohodu. Extrudované krmivo by malo tvoriť približne 40% stravy papagájov. Môžete ho podávať napríklad v interaktívnom kŕmidle, pretože na extrudát treba vtáky navyknúť. Ich nutričné prínos však stojí za námahu.
Semená: 
Používajú sa semená zôznych druhov (napr. biela slnečnica, kardi, ovos, kukurica-najlepšie v mliečnej zralosti, paddy ryža, pšenica, pohanka, jačmeň, arašidy, tekvicové semená, semenec, dari). V zimných mesiacoch treba prípadne zvýšiť podiel tukov , kvôli zvýšenému výdaju energie a lete tento podiel znížiť.,
Naklíčené semená:
Naklíčené zrniny majú vyšší obsah vitamínov a sú v chove nepostrádateľné a sú čerstvým a zdravým obohatením stravy plným hodnotných nutričných látok, minerálov a vitamínov v tej najprirodzenejšej podobe. Vhodné sú niektoré strukoviny v  naklíčenom stave ,napr. mungo, hrach, vika. Pri namáčaní a nakličovaní zrnín je treba dbať na časté preplachovanie, aby sa nevyskytli zárodky rôznych pliesní. Veľmi vhodné je zakúpiť už namiešanej zmesi semien pre naklíčenie.
Zelenina a ovocie:
Nepostrádateľný je každodenný prísun ovocia a zeleniny, aby papagáj zostal zdravý. Ovocie a zelenina sú bohatým zdrojom nevyhnutných vitamínov, minerálov a tiež vlákniny, ktorá je prevenciou proti obezite. Žaková majú radi sladké ovocie, preto vyberajte ovocie zrelé. Nezjedené zvyšky ovocia a zeleniny z klietky odstraňujte, aby sa nepokazili. Predchádzate tak prípadným zažívacím problémom vtákov. Ovocie a zeleninu nedávajte priamo z chladničky, pozor na zaparenú, zhnitú či plesnivú - tú zvieraťu nedávajte nikdy. Pozor tiež na ovocie a zeleninu chemicky ošetrenú - vždy starostlivo umyte., Vhodným ovocím je jablko, hruška, čerešne, broskyne, hrozno, pomaranč, maliny atď a zelenina: mrkva, paradajka, paprika, uhorka, hrášok atď. Nevhodné toxické avokádo, surové fazule.
Krmivá živočíšneho pôvodu : 
Vaječné krmivo - je pre vtáky zdrojom živočíšnych bielkovín. Je vhodné ich občas zaradiť do jedálnička každého papagája, nevyhnutným sa stáva v čase hniezdenia. Najjednoduchšie voľbou sú vlhčené vaječnej zmesi pre priame použitie, ktoré bývajú obohatené o ďalšie potrebné látky, ako sú vitamíny a minerály. Bývajú ochutenie napr. Medom, sušeným ovocím, hmyzom.
Vetvy:
Papagájom môžete ponúknuť vhodné vetvy. Z kôry, listov a púčikov získavajú cenné rastlinné látky a oštipováním vetvičiek si brúsi zobák. Silnejšie konáre môžu poslúžiť pre zábavu na lezenie, na hranie alebo ako bidlo na sedenie., Vhodnými drevinami sú konáre ovcných stromov a nevhodnými o baza čierna, orgován, céder, dub, orech, tis.
Piesok - Grit:
Je dôležitý pre dobré trávenie. Čiastočky gritu pomáhajú rozomlieť semená v žalúdku vtákov. Tak isto grit sú aj zdrojom minerálnych látok.
Vápnik:
Ako už bolo spomenuté v časti o chorobách vápnik je veľmi dôležitou súčasťou stavy žakov.

Žakovia vyprodukujú počas jednej sezóny viac znášok. Potom si však dajú prestávku, ktorá trvá zvyčajne pol roka  V porovnaní s ostatnými veľkými papagájmi sa rozmnožujú v zajatí pomerne ľahko.
Dvorenie:
Pri dvorení začnú samce Žakov zväčšovať krídla, čím odhalia svoju výraznú kostrč. V určitom momente potom začnú krídlami mávať, čo pripomína trocha spomalené lietanie. Perie je našuchorené, aby vyzeral papagáj väčší, zreničky zostávajú stiahnuté.
Párenie:
Samica sa prikrčí, nasleduje vzájomné kŕmenie a párenie, pri ktorom samec vystúpi jednou nohou na svoju partnerku a druhú necháva na bidle. Pri celom predstavení môžeme počuť zvláštne vrčavé zvuky, ktoré inak vtáky nevydávajú.
Vajíčka:
Znáška číta obvykle 3-4 vajcia. Medzera medzi znesením jednotlivých  jednotlivých vajec sa pohybuje od dvoch do štyroch dní.
Inkubačná doba:
Inkubačná doba trvá u žaka veľkého asi 28-30 dní. U sesterského druhu žaka libérijského sa vajcia liahnu po 26-28 dňoch. U žiakov zahrieva vajcia iba samica. Niektorí autori však chybné uvádzajú, že inkubuje aj samec. Ten však búdku iba navštevuje.
Mláďatá:
Čerstvé vyliahnuté mláďatá žiakov sú pokryté bielym páperím, ktoré je husté a pomerne dlhé. Zobák aj pazúriky sú u žaka veľkého čierne, ale u žaka libérijského svetlejšie. Sekundárne prachové perie je sivé.
Opustenie hniezda:
Mláďatá opúšťajú hniezdo po 10. týždni života. K úplnému osamostatneniu dochádza po ďalších 3-4 týždňoch. Mláďa, ktoré práve opustilo hniezdo, majú tmavú dúhovku a šedé okraje chvostových pier. V prípade žiakov libérijských majú mladé vtáky šedé oko a tmavú hornú čeľusť zobáka, ktorá začne svetlieť asi 10 týždňov po opustení hniezda. Dúhovka sa v oboch prípadoch vyfarbuje do žltej až po pol roku života.
Sfarbenie dospelých jedincov
Žakovia pohlavne dospievajú v 3-4 rokoch, niektorí jedinci sú však schopní zahniezdiť aj skôr. Dosiahnutie pohlavnej dospelosti môže ovplyvniť aj spôsob párovania. Ak si necháme papagájov partnera vybrať spontánne môže to celý proces urýchliť.

Žákovia sú mimoriadnym imitátormi ľudského hlasu. Existujú dôkazy o tom, že aj vo voľnej prírode napodobujú hlas deviatich ďalších druhov vtákov a jeden druh netopiera. , Keď požiadate niektorého chovateľa, aby vám odporučil papagája s najväčším talentom pre opakovanie ľudskej reči, bude odpoveď vždy rovnaká - žako. Hneď po ňom nasleduje amazoňan modročelý, rôzne poddruhy Amazoňana žlutohlavého a amazoňan žltokrký . Komplikácia je však je, že nie všetci žiakovi sa dokážu naučiť perfektné hovoriť. , K tomu, aby sme naučili papagáje verne imitovať ľudský hlas, nestačí iba neustále opakovať dané slová. Je nutné, aby sme im tieto signály odovzdávali v určitom kontexte, venovali im veľa času a neustále vytvárali nové stimuly ako motiváciu. Takýto prístup pritom musíme udržať po celý život papagája. Pokiaľ si predstavujeme, že papagája naučíme v jeho mladosti veľa slovíčok a on nám potom bude až do smrti sedieť v klietke a imitovať, sme na omyle. Slová, ktoré majú jasnú výslovnosť, sa dá papagája naučiť počas niekoľkých dní. Naučiť ho však povedať požadované slovo po nejakom podnete (napr. keď mu ukážeme ceruzku, aby povedal ceruzka) je väčší problém., Nikdy nečakajme, že mladí vtáci začnú hovoriť skoro po odstavení od rodičov. Pred niekoľkými rokmi dokonca špeciálni výskum ukázal, že žakovia dokážu imitovať hlasy až vo veku 18 mesiacoch.

Šklbanie peria:
Žákovia sú známi faktom, že sa často šklbú. Začnú zvyčajne tým, že si im obnaží hruď. Neskôr však pokračujú i krídelnými letkami a v niektorých prípadoch sa ošklbú úplne celí. Šklbaním sa zaoberalo a aj zaoberá veľa známych osobností ale jednoznačný dôvod vzniku sa doteraz nezistil. Vo väčšine literatúry sa uvádza že za týmto javom sú nasledovné faktory: nuda, stereotypné správanie, získavanie pozornosti chovateľa, strach, nervozita, žiarlivosť, frustrácia, nevhodná výživa a starostlivosť, prehnaný preberaní perie, absencia alebo strata partnera, klimatické podmienky., Riešenie vzniknutého stavu je veľmi problematické. Vyžaduje izoláciu jedinca a aplikáciu goliera, ktorý mechanicky braní šklbaniu. Ďalej sa nasadzujú antidepresívna, sedatíva a hormóny. , Šklbanie peria u väčšiny druhov papagájovov sa dá vyliečiť v prípade, že problém začneme riešiť hneď na začiatku, kedy zistíme prvý holé miestach to na tele papagája. Čím dlhšie vyčkávame, tým väčší pozorovací je pravdepodobnosť, že sa vták už nezotaví. , U mladých vtákov súvisí šklbanie pravdepodobne aj s ich vývinom. Ak chovateľ zanedbával ručné dokrmovanie alebo vták podstúpil neodborné zastrihnutie letiek ešte predtým, než sa vôbec naučil lietať, poprípade absolvoval dlhšie transporty pred odstavením, je na problém s vytrhávaním pier zamiesené. , Ak sa vám nedarí zistiť správnu príčinu šklbania, skúste k svojmu operencovi umiestniť video kameru. Len tak môže prísť na to, že za stratou perie stojí napr. agresie partnera alebo nejaké nevyhovujúce podmienky prostredia.
Krvavé slzy:
Toto ochorenie bolo zistené u vtákov trpiacich hypovitaminózou A, infekciou chlamýdiami, baktériami, hubami, prípadne nejakú inú poruchou respiratórneho traktu. Nedostatok vitamínu A má často za následok kvasinkové infekcie, ktoré dobre spoznáme vďaka bielym povlakom v ústnej dutine, problémom s dýchaním a chudnutie. Zrejmým príznakom je tiež vyblednutie chvostových pier. Riešenie spočíva vo zmene výživy. Chorým vtákom preto predkladáme dostatok listovej zeleniny, mango, mrkvu, sladké zemiaky, chili papričky alebo tekvicu. Tieto suroviny obsahujú provitamíny A, ktoré sa v tele i neskôr premení na žiadaný vitamín. Nezabúdajme, že táto látka je rozpustná v tukoch a dá sa teda ľahko predávkovať.
Vápnik:
Ďalším dôležitým aspektom výživy žiakov, ale napr. aj papagájovi rodu Poicephalus je vápnik, ktorý títo vtáci potrebujú vo väčšej miere ako ostatné papagáje. Majú totiž trochu inú štruktúru kostí, a preto sú na svoju veľkosť tiež relatívne ťažkí. , Žákovia, ktorí majú chudobnú výživu, trpia nielen nedostatkom vápnika, ale aj iných dôležitých látok. Každopádne sa väčšinou jedná o dlhodobé problémy, ktoré nemáme šancu v blízkej fáze zaznamenať. Po určitej dobe je možné patologické zmeny vypozorovať na zmenách v chovaní papagája. V dobe, kedy začneme zisťovať samotné symptómy, je potreba okamžité zmeniť výživu. Nedostatok vápnika v krvi odoberá tento minerál tiež z kostí, čo samozrejme narušuje ich štruktúru u dospelých vtákov a u mláďat spôsobuje krivica. Nezabúdajme, že vápnik je tiež nevyhnutný k fungovaniu nervovej sústavy. V prípade nedostatku sú nervové centrá precitlivené a spôsobujú jedinci bolestivé podnety. Ani svaly sa nezaobídu bez vyváženého obsahu minerálov, konkrétne sa jedná o vápnik, draslík a horčík. ", Riešenie problému spočíva samozrejmé v obohatenie stravy vápnikom. Jeho zabudovanie do organizmu však nie je tak jednoduché a predstavuje celý komplex rôznych procesov. Z celkového množstva vápnika, ktoré vták prijatá, je do miesta spotreby doručený len veľmi malé množstvo, zvyšok organizmus vylúči. , Preto sa na podávanie vápnika používajú rôzne prípravky ako Calcilux, Optimin E, Calcium chloratum, sépiovej kosti.
Psitakóza:
Tieto vtáky sú extrémne náchylné k psitakóze. S ochorením sa pritom stretávame hlavne u dovozových jedincov. Pred umiestnením nových žiakov medzi ostatné vtáky je ich nevyhnutné vyšetriť tiež na polyomaviry a PBFD.


ZDROJ: www.parrots.org, www.hbw.com, www.avibase.com, www.birdlive.com,