Poicephalus

Papagáje rodu Poicephalus alebo inak nazývané papagáje krátkochvosté sú z Afrických papagájov najpočetnejším rodom zahŕňajúcich celkom 9 až 10 druhov a asi 25 až 26 poddruhov v závislosti na rešpektovanej taxonómii. Jednotlivé druhy tohto rodu sa od seba dajú odlíšiť pomerne jednoducho, problémy nastávajú len na úrovni poddruhov. , Tieto africké papagáje pochádzajú z rôznych oblastí Afrického kontinentu, vrátane subsaharskej Afriky, od Senegalu na západe, Etiópie na východe po Juhoafrickú republiku na juhu., Tieto papagáje sú vo všeobecnosti s krátkymi širokými chvostmi a pomerne veľkými hlavami a zobákmi. U niektorých druhov je možné ľahko identifikovať pohlavie z rozdielov v sfarbení a veľkosti peria, ale u iných druhov vyzerajú rovnako samce aj samice.

Chovateľské zariadenia:
Voliéry:
Papagáje rodu Poicephalus môžeme z hľadiska veľkosti rozdeliť do dvoch skupín. Väčšie medzi ktoré radíme Papagája kapského, hnedohlavého a sivohlavého a menšie kde patria ostatné papagáje tohto rodu. V prvom prípade sú vhodné klietky s rozmermi 1,8 x 0,9 ať 1,2 x 0,9 až 1,2 m (d x š x v) a v druhom prípade 1,2 x 0,9 x 0,9 m. Podľa Lowovej by mali byť voliéry priechodzie s minimálnou dĺžkou 2,1 metrov a prípade Papagájov konzškých 3 metre dlhé.
Hniezdne búdky:
Zástupcovia rodu Poicephalus sa uspokojuje s hniezdnymi búdkami o rozmeroch 20 x 20 x 45 až 50 cm (d x š x v).
Vybavenie:
Je vhodné papagájom do hniezdnej búdky umiestniť spráchnivelé drevo, ktorého spracovávaním sa vtáky stimulujú k hniezdeniu. Pred  tým ako ho však dobré sterilizovať v trúbe pri teplote 150 0C

Vo svojom prirodzenom prostredí, papagáje rodu Poicephalus sa živia rôznymi semenami (vrátane klíčkov), ako aj nespočetným množstvom ovocia, rastlín, zelených plodov, kvetov, obilia, orechov a dokonca aj hmyzu. Za potravou sa presúvajú v závislosti podľa jej dostupnosti. V niektorých oblastiach sú miestnymi poľnohospodármi považovaní za poľnohospodárskych škodcov., Čo sa týka stravy v zajatí existujú rôzne názory na to čo by mali tieto papagáje konzumovať. Niektorí chovatelia uprednostňujú stravu, ktorá obsahuje veľké množstvo granúl iní zasa preferujú potravu, ktorá sa najviac približuje k tej prirodzenej., Väčšina odborníkov v tejto oblasti však odporúča, aby ich diéta pozostávala z kvalitnej zmesi malých papagájov doplnenou rôznymi druhmi ovocia, zeleniny, s a príležitostne niektoré červov (alebo iné formy bielkovín).
Semená:
Zvyčajne sa podáva kanárska tráva, biele proso, lesknica, kanola, slnečnica, niger, konope, sezam a ľan. Naklíčené semená sú zdravšie, pretože klíčky sa menia a zvyšujú výživovú kvalitu a hodnotu semien a zŕn. Naklíčené semená majú nižší obsah, pretože proces klíčenia využíva tuk v osive.Čo sa týka kukurice tá bude pomáhať pri vyváženosti vašej vtáčej stravy pridaním vysoko rastlinných bielkovín, vitamínov, minerálov, enzýmov a chlorofylu.
Zelenina:
Podávame drobný hrášok, mrkvu, zeler a listovú zelenina , petržlenovú vňať, zelené fazuľky, špenát, červené a zelené papriky, brokolica, cukety.
Ovocie:
Podávame tak isto čo najväčšie množstvo ovocia rôzneho druhu ako jablká, mandarínky, hrušky a pod.
Fazule::
Podáva sa sójová fazuľa.
Bylinky:
Podávajú sa echinacea Augustifolia, listy púpavy, listy z korenín, listy červenej maliny, ďatelina, fenikelové semená, listy tymiánu, ružové listy.
Bielkoviny
Mali by sa ponúknuť dodatočné množstvo bielkovín ako sú tvaroh a vajíčka., Minerálne látky:
Na zabezpečenie potrebného vápnika a minerálov je možné poskytnúť sutinu, sépiovú kosť, štrk a škrupinu z vajíčka.
Doplnky:
Keďže zobáky týchto papagájov rastú veľmi rýchlo, v ich prirodzenom prostredí trávia veľa času žuvaním konárov. Takto sa kŕmia, obrusujú si zobák a pripravujú si miesto na hniezdenie. V zajatí nemusia však mať takéto možnosti a tak je im veľmi dobré podávať aj čerstvé vetvičky.
Nikdy sa nepodávajte!
Kofeinované nápoje, alkoholické nápoje, čokoládu, avokádo.
Orechy:
Tieto papagáje, a to hlavne Papagáj senegalský, majú veľmi radi makadamské orechy, mandle, kešu, pekanové orechy, mleté pictácie, kúsky vlašských orechov. Arašidy sú tiež cenným zdrojom bielkovín - avšak arašidy sú často kontaminované aflatoxínom- hubovým toxínom. Aflatoxín je karcinogénny a spôsobuje poškodenie pečene u vtákov a iných zvierat. Praženie znižuje aflatoxínu, ale nevylučuje ho úplne. Výrobcovia arašidov v súčasnosti pracujú na odstraňovaní kontaminovaných arašidov z ich produktov. Pri podávaní arašidov sa odporúča teda opatrnosť.
Sušené ovocie:
Keď čerstvé ovocie a zelenina nie sú k dispozícii, dehydrované ovocie a zelenina fungujú ako vynikajúca náhrada. Buďte však pripravení meniť vodu častejšie počas dňa nakoľko vtáci sú po ich konzumácii smädnejší. Sušené ovocie a zelenina majú tú výhodu, že nezostanú. Mohli by ste ich doslova nechať v klietkach po dobu niekoľkých dní (ak sa samozrejme nezmáčajú). Sušené ovocie a zelenina pomáhajú premeniť stravu zo semien na zdravšiu výživu. Keď ste doma, môžete sušené ovocie a zeleninu navlhčiť teplou vodou, aby ste ich mohli rehydratovať. Vtáky majú tendenciu milovať teplé ovocie a zeleninu,, Je dôležité mať na pamäti, že niektoré spoločnosti dodávajú svojim sušeným ovocím a zeleninám umelé sfarbenie, aby boli vizuálne príťažlivé, ale môžu škodiť zdraviu vášho domáceho maznáčika. Nakupujte len prírodne sušené ovocie bez oxidu siričitého, pretože je známe, že je to konzervačné činidlo ktoré zvýši hyperaktivitu, agresivitu alebo vyberanie peria z dôvodu alergií. , Takto podávame sušené banány, jablká, kusy manga, hrozienka, brusnice.
Zmesi pre papagájov:
Pre tieto papagáje sa používajú zmesi pre veľké papagáje. Zmesi ktoré si vyberiete, by nemali obsahovať škodlivé prísady, ktoré sa bežne vyskytujú v komerčných zmesiach. V obchode s vtákmi sa vo všeobecnosti nachádza lepšia ponuka vtáčieho jedla ako v bežných obchody s domácimi zvieratami, ale aj tie môžu ktoré obsahovať škodlivé chemikálie. Čítanie zoznamu zložiek je naozaj dôležité. Všetky zložky by mali byť prirodzené a zdravé.
Granule:
V deväťdesiatych rokoch sa granule predávali ako kompletná strava. Väčšina komerčných granúl je nekvalitná a je ťažké granule ktoré neobsahujú škodlivé chemikálie. Aj tie kvalitnejšie môžu obsahovať nežiadúce látky. Berúc toto všetko do úvahy, uprednostnime radšej prirodzený prístup ku kŕmeniu.
Mladé papagáje:
Zelenina a ovocie by mali byť súčasťou dennej strave mladého papagája. Zahŕňa to jablká, hrozno, veľa záhradnej zeleniny, ako je špenát, púpavy, mrkva, kukurica, hrach a sladké zemiaky.

Dvorenie:
Obvykle vtáci rodu Poicephalus v rýchlych intervaloch narážajú zobákom na bidlo, rýchlo roztvárajú a potom zas pomaly zatvárajú krídla, čím odhalia svoje výrazné spodné krídelné krovky a kostrč. Rovnako striedavo potom rozťahujú a sťahujú zorničky. Súčasťou tohto všetkého je atypický hlasový prejav. Začiatok tokania spoznáme aj podľa toho, že sa samci začnú ozývať intenzívnejšie ako predtým.
Párenie:
Pri párení sa samica prikrčí a samec na ňu vystúpi zo strany, pričom jednu nohu nechá opretú o bidlo. Jedinou výnimkou je Papagáj Kapský ktorý kopuluje v klasickej polohe kde samec stojí obidvoma nohami na samici.
Vajíčka:

Inkubačná doba:
Papagáje rodu Poicephalus zahrievajú znášku v priemere 26 až 30 dní v závislosti od druhu.
Mláďatá:
Primárne prachové perie je biele s výnimkou Papagája hnedohlavého kde má sivý odtieň. V hustote a dĺžke peria však existuje veľká variabilita medzi jednotlivými druhmi. Sekundárne prachové perie je tak isto biele
Opustenie hniezda:
Podľa Lowowej papagáje rodu Poicephalus opúšťajú hniezdo vo veku 9 až 11 týždňov v závislosti od druhu.
Pohlavné dospievanie:
Mladý zástupcovia rodu Poicephalus pohlavne dospievajú vo veku medzi 3 až 4 rokom života.

Papagáje rodu Poicephalus s môžu stať veľmi dobrými domácimi miláčikmi. Dlhé roky bol ich chov domácnosti vcelku ignorovaný. Prakticky to bolo spôsobené, že na trhu boli predávaný vtáci odchytený vo voľnej prírode a tí boli na chov v domácnosti úplne nevhodní. V súčasnosti s nárastom ručne dokŕmených mláďat z tohto rodu sa záujem presúva aj sem. Tieto papagáje v mladosti rýchlo skrotnú a naučia sa opakovať pár slov. Pokiaľ sa rozhodnete pre chov tohto papagája v domácnosti, ktorý bude domácom miláčikom odporúča sa obstarať si len jedného jedinca nakoľko viac vtákov mi mohlo súperiť o priazeň opatrovateľa. Vo všeobecnosti však platí, že celý rod zahŕňa niekoľko druhov a správanie týchto sa môže od vyššie popísaného dosť odlišovať. Naviac chovaným domácim miláčikom je Papagáj senegalský, ktorý je v prípade ochočenia bez akýchkoľvek zábran voči človeku


ZDROJ: www.parrots.org, www.hbw.com, www.avibase.com, www.birdlive.com,