Pyrury

 

Pyrury sú papagáje obývajúce tropické a subtropické oblasti Južnej a Strednej Ameriky. Väčšina obýva vlhký dažďový les a priľahlé biotopy. , Všetky majú dlhé a špicaté chvosty, prevažne zelené perie a pomerne úzky, tmavo-sivastý až biely očný-krúžok. Často majú šupinatý hrudník. Dĺžka vtákov sa pohybuje v rozmedzí 22 až 30 cm.  , Typicky sa pohybujú v malých hlučných kŕdľoch, lietajú rýchlo a hlučne nad úrovňou stromov. Potom, čo sa usadil na strome majú tendenciu byť tichý (najmä ak sú vedomí nebezpečenstva) potom ich ťažko odhaliť. Hniezdia v štrbinách stromov., Niektoré druhy sú populárne v aviculture a v angličtine sa označujú ako Conures., Tak isto niektoré druhy sú veľmi ohrozené ., Podľa miesta biotopu by sme mohli pyrury rozdeliť do troch skupín

  1. Žijúce v mangrovových porastoch alebo nížinných pralesoch.

Pyrrhura cruentata ( modrohrdlá ), Pyrrhura frontalis frontalis ( hnedosluchá), Pyrrhura perlata (červenobruchá), Pyrrhura lepida lepida (modrolíca), Pyrrhura lepida coerulescens (modrolíca), Pyrrhura leucotis griseipectus (sivoprsá), Pyrrhura leucotis emma (bielosluchá), Pyrrhura leucotis leucotis (bielosluchá), Pyrrhura leucotis auricularis (bielosluchá), Pyrrhura melanura melanura (šupinatá), Pyrrhura rupicola sandiae (skalná),

  1. Žijúce v horských a hmlových lesoch.

Pyrrhura molinae molinae (zelenolíca), Pyrrhura picta roseifrons (maľovaný), Pyrrhura melanura soancei (šupinatá), Pyrrhura melanura pacifica (šupinatá), Pyrrhura rhodocephala (červenohlavá), Pyrrhura hoffmani hoffmani (žltokrídla), Pyrrhura m.hypoxantha

  1. Žijúce v subtropických oblastiach.

Pyrrhura egregia egregia (podhorská), Pyrrhura hoffmani guadens (žltokrídla)

Zdroj: wikipedia, www.pyrurapenny.cz

Väčšina juhoamerických papagájov dobre odoláva nižším teplotám. Toto však nie je celkom prípad papagájov rodu Pyrhura. Tieto papagáje by cez zimu mali byť držané v priestoroch kde sa teplota pohybuje v rozmedzí 10 až 12 OC.
Chovateľské zariadenia:
Voliéry:
Vonkajšie voliéry pre Pyrury sú predovšetkým závislé od veľkosti papagája. Silva uvádza pre všetky druhy minimálnu dĺžku voliéry 2 m. Ďalej by voliéra mali byť aspoň s polovice s plne pokrytou strechou. Tak isto sa odporúča v prípade že mate na seba navažujúce voliéry medzera alebo dvojitý drôt medzi nimi v šírke  75 až 100 mm. Veľa chovateľov natiera pletivo na čierno kvôli lepšej viditeľnosti vtákov a minimalizácii rizika otravy zinkom s pletiva. Tak isto voliéra by nemala byť z dreveného materiálu a to hlavne jej rám, pretože pyrury rady žujú drevo a nakoniec by mohlo dôjsť k jeho poškodeniu. Tak isto si treba dávať pozor aj na ostatné drevené súčasti., Oceľový alebo hliníkový rám je vhodným materiálom na stavbu voliér. Keďže Pyrury majú silný zobák vyžaduje sa aj silné pletivo na voliére alebo klietke s veľkosťou oka  12  x 12 mm.  , Väčšina Pyrúr môže byť veľmi hlučná čo môže spôsobovať problémy so susedmi. , Treba mať na vedomí, že Pyrury sú veľmi inteligentné vtáky a vždy hľadajú nedostatky na chovateľskom zariadení cez ktorý by mohli realizovať eventuálny útek.
Vnútorné ubikácie - klietky:
Pyrury sú veľmi prispôsobivé vtáky čo nám umožňuje ich chov v rôznom spektre voliér a klietok vrátane závesných. Klietka vo vnútornom priestore môže byť cca 1000 mm dlhá x 600 mm hlboká a 600 mm vysoká. Pyrury je najlepšie umiestňovať ako jeden pár do klietky bez prítomnosti iných vtákov a to z dôvodu, že môžu ľahko zabiť iného jedinca čo sa im nepáči.
Hniezdne búdky:
Typický hniezdna búdka má výšku 300 až 600 mm x 250 mm hĺbka a 200 mm šírka. Vletový otvor 70 až 80 mm. Rozmery sú typické a môže sa pohybovať v závislosti od preferencii vtáka a preferencii chovateľa. Ak to priestor dovolí odporúča sa umiestniť viacej búdok rôznych rozmerov a rôznych miestach voliéry a takto umožniť vtákovi ich výber. Akonáhle si dvojica zvolila jednu búku ponúkame jej ju pri každom období rozmnožovania. V prípade, že ich neskoršie použijete pre iné papagáje dôkladne ich vyčistite a zaistite tak minimalizáciu kontaminácie rôznymi roztočmi , parazitmi a inými patogénmi.
Vybavenie:
Pyrury sa veľmi radi kúpu v miske s vodou. To môže mať za následok mokrú a špinavú klietku. Je preto vhodné mať misku s vodou mimo klietky, ktorú vták využije keď je mimo nej. Tak isto sa treba uistiť že teplota a vlhkosť v miestnosti je taká aby vtáky rýchlo oschli. Ďalším možným z riešení ak vtáky neopúšťajú klietku je napr. rozprašovač.

Výživa:
Pyrury v prírode vyhľadávajú rôzne plody, ovocie, bobule, semená, rašiace púčiky. Kvôli zmeneným podmienkam predovšetkým kvôli ťažbe dreva a tým úbytku lesov robia časti nálety na polia farmárov predovšetkým kukuričné a tým im spôsobujú značné škody. Ako vtáci nie sú nijako zvlášť prieberčivý ale aj tak by sme im mali urobiť jedálničiek dostatočne pestrý. Mali by sme im predkladať nielen suché zrno ale aj dostatok ovocia, zeleniny, bylinky, vetvičky na okus a len minimum orechov ktoré obsahujú priveľa tukov. Pestrosť potravy by mala spočívať hlavne v jej obmene.
Semená: 
Podávame žlté proso, biele proso, lesknicu, ovos, pohanku, pady ryžu, pšenicu,  cirok, bielu slnečnicu, niger, semenec, kardi Podľa stránky pyrrurapenny je vhodné používať zmes PALOMA V143, ktorá má najvhodnejšie zloženie z priemyslovo vyrábaných zmesí. Tieto zmesi zodpovedajú dietetickým nárokom pyrurov vyznačujú sa absolútnou čistotou. Pyrurom je nutné podávať slnečnicu celkom výnimočne a je žiaduce znížiť aj podiel kardi. Ďalej pridávame aj kukuričné, fazuľové si hrachové vločky.
Zelenina: 
Zelenina môže byť čerstvá alebo ľahko dusená. Podávame podľa sezónnej dostupnosti a cez zimu prípadne mrazené: papriku červenú ( je lepšia ako zelená ), chilli papričky, mrkvu, červenú repu, petržlen, kel, brokolicu, hrášok, tekvicu, tekvicové semienka, cuketu, šalát, paradajky (niekto je moc neodporúča), reďkovku, karfiol, kaleráb, kukuricu (mliečna zrelosť), fazuľové struky (varené), uhorku, čínska kapustu.
Ovocie:
Dbáme na dobre umyté ovocie. Nemalo by byť k dispozícii dlhšie než pol dňa - začína potom kvasiť, prevažne v letnom, teplom počasí. Podávame podľa sezónnej dostupnosti a cez zimu prípadne mrazené: Jablká, čerešne, slivky, hrušky, ringloty, špendlíky, egreše, ríbezle, jahody, čučoriedky, černice, maliny, mirabelky, brusnice, banán, granátové jablko, papája, mango, kaki, Physalis (machovky), kiwi. pomaranč, mandarínky, pomelo (s citrusmi opatrnejšie môžu dráždiť a naleptáva vnútorné sliznicu, odvápňujú), melón, broskyne, nektárinky, marhule, hroznové víno, figy, ananás, maracuja, liči, datle
Naklíčené semená:
Naklíčené semená alebo namočené osivo môže byť tak isto podávané pyrurám.
Varená ryža a cestoviny.
Môže byť zmiešaná s ovocím a zeleninou.
Koláče a chleby:
Tieto potraviny by mali byť využité len v malom množstve kedže môžu spôsobiť rýchle priberanie na váhe.
Voda:
Vždy čistá. Hlavne v lete meniť v prípade potreby aj viac krát za deň.
Piesok - Grit:
Podávať pre zlepšenie trávenia.
Vitamíny, minerály, vápnik:
Minerálne a vitamínové doplnky nie sú potrebné ak je podávaná dostatočne vyvážená strava. Treba mať na pameti, že správnym dávkovaním minerálov a vitamínom môžeme docieliť zlepšenie výživy avšak po prekročení množstva sa tieto stávajú toxické a môžu mať pre vtákov aj fatálne následky.Pohyb pomáha  pri absorpcii vápnika, minerálov a vitamínov.

Tokanie:
Pytačky týchto papagájov nezahŕňajú žiadne zložité prvky správania. Väčšinou sa samec pred svojou partnerkou spriamy a potom sťahuje zorničky.

Párenie:
Pária zo strany, kedy jedna noha samca zostáva na bidle a druhá na samici. Pred samotnou kopuláciou dochádza ku vzájomnému kŕmeniu. Oba vtáky sa pri párení ozývajú atypickým hlasom.

Doba hniezdenia:
Pyrury patria medzi papagáje ktoré nehniezdia sezónne ale vo februári keď je vajíčko znesené každý druhý deň.

Znáška:
Priemerná veľkosť znášky sa pohybuje od 4 až po 7 vajec.

Inkubácia:
Na vajíčkach sedí len samica a to v priemere 23 dní v priebehu marca.

Sfarbenie mláďat po narodení:
Drvivá väčšina druhov má po narodení biele prachové perie. U niektorých druhov je sekundárne prachové perie šedé. Až do opustenie hniezda majú mláďatá po stranách zdurené čeľuste zobáka. keď ich niečo vyľaká, zvyčajne sa zvalia na chrbát a začnú kopať behákmi. Mladé vtáky vyletúvajú z búdky vo veku 7-10 týždňov, tento údaj sa líši pri jednotlivých druhoch.

Sfarbenie mláďat po opustení hniezda:
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že mláďatá týchto vtákov majú perie matnejšie ako ich rodičia. Majú tmavú dúhovku a niekedy tak isto svetlejšiu časť zobáka.

Dosiahnutie operenia dospelých vtákov:
Vek v ktorom mláďatá dosiahnu operenie dospelých vtákov sa u jednotlivých druhov líši.

Pohlavná dospelosť:
Malé druhy pyrúr dosahujú pohlavnej dospelosti pomerne skoro po 16-18 mesiacoch a iných druhov je to dlhšie a to až 3 roky.

Pyrury si inteligentné a učenlivé papagáje. Spadajú do kategórie stredne veľkých papagájov a potravu si pridržiavajú s pomocou nôh. Pyruru je možné skrotiť v relatívne krátkom čase niekoľkých týždňov a môžeme mať takto doma miláčika. Druhou možnosťou je obstaranie si ručne dokŕmeného Pyruru. Pri tejto možnosti sa však odporúča dôkladne si pozrieť chovateľské zariadenie predávajúceho a kupujeme len riadne odstaveného papagája. Pyrura je vynikajúci letec a vzdušný akrobat. Je veľmi zvedavý a neposedný. Je cenovo dostupný a nenáročný papagáj, ktorý sa dožíva 10 až 25 rokov. Často sa stáva závislým na svojom majiteľovi a potrebuje teda veľa pozornosti. , Pyrury sú lepšie pohybovo nadané ako nadané na učenie sa slov. Naučia sa len minimum slovíčok a aj to dosť nezrozumiteľne vyslovovaných. Skôr sa naučí nejaké melódie alebo popevky. Vo všeobecnosti nie sú nijako hlučný v porovnaní napr. s rovnako veľkými Aratingami. Ale všetko závisí na konkrétnom jedincovi ako sa mu venujeme a vychovávame ho.  , Všeobecne by sa výhody chovu pyrúr dali zhrnúť asi nasledovne: Sú malého vzrastu, sú menej hlučný ako iné papagáje, menej poškodzujú drevené časti napr. nábytok, radi sa hrajú s hračkami, sú ľahko kŕmiteľný a skonzumujú väčšinu potravín, sú menej prašný.

Pyrury ale aj iné juhoamerické papagáje sú náchylní hneď k niekoľkými ochoreniam. Najčastejšie sú nimi Polyomavirus, bakteriálna infekcia, dilatácia žľaznatého žalúdka, zlá výživa, rakovina, Pachecova choroba, alergické ochorenia, plesňové ochorenia dýchacieho traktu, Chlamydophila, Circovirus (PBFD), Adenovírus , Vo vyššie uvedenom výpočte chýba jedno ochorenie, s ktorým sa môže taktiež veľmi často stretnúť. Jedná sa tzv. Krvácajúce syndróm. Najčastejšie postihuje zástupca rodu Pyrhura, u ktorých bola tiež táto choroba objavená. Medzi hlavné symptómy patrí vykašliavanie krvi a jej výtok z nozdier, celková ochabnutosť a letargia, ktorá je výsledkom vnútorného krvácania. Samice sú k nákaze citlivejšie ako samce. Špekuluje sa o tom, že hlavnými príčinami uvedeného ochorenia môže byť nízka hladina vápnika a nedostatok vitamínov. Je zaujímavé, že chovatelia, ktorí kŕmia veľkým množstvom zeleného kŕmiva bohatého na vitamín K, s touto chorobou problémy nemajú. Ak sa teda chceme krvácavému syndrómu u Pyrury vyhnúť, odporúčajú podávať pestrú stravu s dostatočným obsahom vápnika, vitamínu K a vitamínu D3.


ZDROJ: www.parrots.org, www.hbw.com, www.avibase.com, www.birdlive.com,