Neofémy

 

V slovenčine pre tento rod existuje synonymum Traviár. Už z neho je zrejmý spôsob života týchto papagájov, ktoré sa väčšinou času zdržujú na zemi hľadaním trávových semien. Skupina papagájov popisovaná v tejto kapitole predstavuje skupinu Austrálskych papagájov asi 40 až 50 gramov vážiacich so stupňovitým chvostom. , Neofémy vykazujú pohlavný dimorfizmus a jeho intenzita je veľmi variabilná. Samice sú pri tom vo všeobecnosti matnejšie ako samci. , Vo všeobecnosti sa vyskytujú len Austrálskom kontinente a v Tasmánii. Ich životný štýl závisí predovšetkým na okolí v ktorom žijú. Druhy obývajúce nehostenejšiu krajinu žijú predovšetkým ako nomádi. Títo vtáci majú pozoruhodnú stratégiu. V prípade ohrozenia predátorom namiesto úteku volia strnulú pozíciu nie mieste. , Hlavnú zložku potravy neofém tvoria trávnaté semená.

Chovateľské zariadenia:
Klietky:
Pár neofém vyžaduje pre chov minimálne rozmery klietky 1,2 x 90 x 90cm (d x š x v). Mimo hniezdnu sezónu je dobré umiestniť vtáky do priestrannej, aspoň tri metre dlhej voliéry, v ktorej sa dostatočnej preletí.
Voliéry:
Pre Neofémy odporúča Lowová minimálnu dĺžku voliéry 2 až 2,5 m. Tieto papagáje totiž v malom priestore ľahko priberajú. Ideálnym je najmä výlet s rozmermi 2 x 0,8 x 1,8 m (d x š x v) s vnútorným záletom 1,2 x o, 8 x 1,8 m (d x š x v).
Hniezdne búdky:
Neofémy nie sú nijako náročné, pokiaľ ide o výber hniezdnej búdky. Ochotne zahniezdi v dutine o rozmeroch základne 20 x 20cm a výške 30-35cm. Chovatelia pochádzajúci z teplých oblastí môžu použiť búdky zhora otvorené alebo do stien navŕtať ventilačné otvory. Niektorý chovatelia odporúčajú použitie búdiek v tvare pyramídy o rozmeroch základne 20 x 20cm s výškou 30cm. Dutina sa pritom zužuje na šírku 7,5 cm. Nevýhodou šikmých búdok je fakt, že sa pri vchode zdržiavajú iba najsilnejšie mláďatá, ktoré žobrú o potravu a nepustia pred seba mladšie mláďatá. Vletový otvor má priemer 6cm. Vnútri búdka na dne vystlaná hoblinami zo smrekového alebo borovicového dreva. , Pri chove týchto papagájov sa môžeme stretnúť aj so šklbaním mláďat rodičmi. Je zaujímavé, že pri použití búdiek s otvoreným vekom k tomuto problému nedochádza. Niektoré páry preferujú ako hniezdnu materiál piliny zmiešané s rašelinou pred klasickými hoblinami. Ak sa nám preto zdá, že vtáky navštevujú búdku, ale stále nezniesli žiadna vajcia, skúsme zmeniť substrát.
Vybavenie:
V dlhej voliéra je potrebná na čelné steny umiestniť konáre, ktoré stlmia prípadný náraz splašených mláďat pri opúšťaní hniezda. Akonáhle sa vtáky vo voliére dostatočné zorientujú, môžeme ich zasa odstrániť. Okrem toho je samozrejmé nutné sa v zariadení pohybovať pomaličky a opatrne, aby sme papagáje zbytočné neplašili., Ak neofémám ponúkneme dostatočné veľkú voliéru a nechováme tu väčšie množstvo vtákovi, je možné priestor osádzať zeleňou., Ako prevenciu pred nárazmi vtákovi sa odporúča zhotoviť falošný strop voliéry z voľného pletiva. Pri vyplašení počas noci totiž vtáky vylietavajú inštinktívne nahor, a ak narazí do pevnej prekážky, muža to pre mať aj smrtiace následky.

Tony Silva a kol. , Prúvodce chovom papouškú

Vo voľnej prírode sa tieto papagáje živia zväčša trávovými semenami z toho vyplýva že väčšinu času teda trávia pri zemi pri hľadaní potravy Tieto trávové semená sú chudobné na mastné kyseliny. Vzajatí sa im však často podáva slnečnica a iné zdroje tuku takže Neofemy ľahko priberú a potom bývajú znašky neoplodnené. Základom stravy je kvalitná kŕmna zmes doplnená zeleninu a ovocie. Z ovocia podávame takisto ovocie ako sú jablká pomaranče a hrušky. Zo zeleniny podávame kapustu brokolicu a mrkvu. Všetky tieto produkty by sa mali dôkladne umyť pretože tieto vtáky ale aj iné sú veľmi citlivé aj na veľmi malé množstvo pecticídov. Z krmív sa odporúča krmivo Deli nature číslo 33 alebo kŕmna zmes Versele-laga zmiešaná s japonským prosom lesknicou 1 : 2., Neofemy sú veľmi náchylné na infekcie spôsobené Kandydou.  z tohoto dôvodu treba udržiavať jedlo a vodu riadne čisté a ovocie ktoré je nie je skonzumované do jednej hodiny vyhodiť.

Je zaujímavé ako mierumilovné vtáky ako Neofémy nepochybne sú vedia byť v období hniezdenia agresívne. Týka sa to hlavne niektorých samcov ktorý sa snažia nahnať samičky do hniezdnej búdky.
Znáška:
Znáška sa pohybuje od 4 do 6 vajíčok.
Inkubácia:
Doba inkubácie si pohybuje u tohto rodu od 18 do 21 dní.
Sfarbenie mláďat po narodení:
Mláďatá ostávajú v hniezde 4-5 týždni a po vyletení z búdky sú ďalšie 2-3 týždne závislé na rodičovskej starostlivosti. Sfarbenie páperia čerstvé vyliahnutých neofém nasledovné - primárnej prachové perie je biele - sekundárne prachové perie je sivé.
Sfarbenie mláďat po opustení hniezda:
Mladé vtáky rozoznáme od rodičia vďaka matnejšiemu sfarbeniu a pruhu na spodnej strane krídel. U neofém je bežný vychýlený pomer pohlaví medzí jednotlivými znáškami. Pravdepodobne sa jedná o adaptácii voči páreniu príbuzných jedincov. Rozlíšenie pohlavia u nepfepefených mláďat je väčšinou nevyspytateľné. Takmer okamžité rozoznanie samca od samice je možné iba u Neofém tyrkysových, kde sa u samcov objavuje červené perie v krídlach už v búdke pri zoperovaní.
Dosiahnutie operenia dospelých vtákov:
Do šatu dospelých vtáky preperujú vo veku piatich mesiacov.
Pohlavná dospelosť:
Tieto vtáky sú schopné zahniezdiť už vo veku 5 mesiacov.

Zroj: Tony Silva a kol. Pruvodce chovom papouškú

>

Neofémy určite nepatria medzi populárnych domácich miláčikov. Jedná sa o pokojné a tiché vtáky, kvôli ktorým problémy sa susedmi určitej riešiť nebudeme. Ručne odchované vtáky zostávajú krotké, čo platí obzvlášť pre Neofému burkovú, ktorá sa môže naučiť opakovať aj niekoľko slov. Medzi takým miláčikom a majiteľom však nikdy nevznikne tak pevné puto ako napr. u korely. Títo vtáci by preto mohli byť dobrým spoločníkom pre majiteľa, ktorý sa nepotrebuje so svojím chovom príliš maznať. Výhodou je tiež skutočnosť, že neničí veci okolo seba a na celkovú starostlivosť sú naozaj nenároční.


ZDROJ: www.parrots.org, www.hbw.com, www.avibase.com, www.birdlive.com,