Alexandre

 

Pred 3000 rokmi popísal grécky filozof Aristoteles jedinečnú schopnosť papagájov napodobňovať ľudskú reč. Tento záver vyvodil na základe pozorovania jedného papagája ktorého zo svojich výprav doviezol sám Alexander Veľký. Papagáj odvtedy samozrejme nie je nazývaný inak ako po svojom objaviteľovi. Gréci a Rimania sa o týchto papagájov začali veľmi zaujímať a chovali ich v klietkach zo striebra a slonoviny. Každá domácnosť si prenajala učiteľa, ktorý učil vtáka rozprávať. , Samotný rod Psittacula sa člení na 13 žijúcich predstaviteľov svojho rodu, k týmto samozrejme treba pripočítať aj vyhynuté druhy ( Alexander modrý, Alexander Bansonov a Alexander modrolíci ). , Rod Psittacula obýva rozsiahle oblasti, ktorý zahrňuje Africký a Ázijský kontinent. Centrálnym územím výskytu je Ázia.  

gggg

Alexandre sa vo voľnej prírode živia semenami a orechmi s vysokým obsahom tukov, preto by sa im mali v zajatí doplnkovo podávať orechy a to v hlavne v období keď kŕmia mladá. Tak isto sú ich prirodzenou potravou kvety a púčiky.
Kŕmne zmesi: Základní zložku potravy Alexandrov malých tvorí kvalitní kŕmne zmesi pre stredné papagáje. Denne im treba tak isto poskytovať čerstvé zelené krmivo, zeleninu a ovocie. Nevyhnutnou súčasťou krmiva je piesok - grit, ktorý pomáha k správnemu tráveniu. Tak isto treba dbať na dostatok vitamínov, minerálov a ďalších potrebných látok. Samozrejme treba zabezpečiť je celodenní prístup k čerstvé vode.
Snažte sa vybrať kvalitní kŕmne zmesi prostredné papagáje, ktoré sú prispôsobené ich špecifickým nutričným potrebám, a sú naviac obohatené o potrebné živiny, vitamíny, minerály a často i grit.  Príkladom takejto kvalitnej zmesi je Deli Nature 59 a 62.
Granule: Do bežnej dennej stravy je potrebné zahrnúť aj špeciálne granule pro papagáje, ktoré obsahujú všetky potrebné zložky, ktoré by mal  papagáj dostávať. Tieto extrudované krmivá pre papagáje v podobe granúl majú vysokú nutričnú hodnotu, zlepšujú kondíciu vtákov a zamedzujú tiež plytvaniu s krmivom a poskytujú im vyváženú stravu. Aj keď zvolíte tento spôsob krmiva mali by ste tento spôsob kombinovať s klasickou zmesov , ktorá je pre papagájov prirodzenejšia a zvyšuje ich psychickú pohodu.
Toto krmivo by malo tvoriť približne 40 % stravy papagájov a treba na papagáje navyknúť pretože netvoria ich prirodzenú formu potravy. 
Semená: Hlavní zložkou zmesí pre Alexandre sú proso, pšenica, konopné semeno, ovos, semená slnečnice, ďalej sa v zmesiach vyskytuje kardi, lanové semienko a ďalšie. Vhodným doplnkom pro spestrenie zmesi sú semena ďalších travín a bylín. 
Je dobré krmivo každý deň preberať, vyhadzovať (vyfúkavať) slupky zo slnečnice a kŕmenie každý deň doplňovať., Môžeme im tak isto poskytnúť burské oriešky, lieskové orechy, para orech ale v obmedzenom množstve obsahuje totiž veľký podiel tuku a pokiaľ nemá papagáj dostatočný prelet, tak by mohol by stlstnúť, čo vedie často k neplodnosti.
Naklíčená semena: Sú čerstvým a zdravým obohatením stravy plným hodnotných nutričných látok, minerálov a vitamínov v tej neprirodzenejšej podobe. Najvhodnejšie je zakúpiť už namiešané zmesi semien pro naklíčení. Bežné kŕmne zmesi sú väčšinou ošetrené,  pre dlhšiu výdrž, takže nemávajú dostatočnú klíčivosť semien.
Ovocie: Ovocie a zelenina – sú bohatým prírodným zdrojom vitamínov, minerálov a ďalších zdraví prospešných látok. Zmes ovocia a zeleniny pridávajte pre spestrenie ku kŕmnej zmesi ideálne každý deň, aby zostal papagáj zdravý. Šťavnaté druhy naviac slúžia ako zdroj vody. Nezjedené zbytky ovocia a zeleniny z klietky odstraňujte, aby sa nepokazili. Predchádzate tak prípadným zažívacím problémom vtákov. Ovocie a zeleninu nedávajte priamo z chladničky, pozor také na zaparenú, hnilú či plesnivú – tú papagájovi nedávajte nikdy. Zvýšenou pozornosť venujte také chemicky ošetrenému ovociu a zelenine – vždy ich starostlivo omyte.
Vhodné ovocie:  Jablko hruška, mandarínka, pomaranč, banán, ríbezle, čerešne, hrozno, uhorka, melón, mrkva, čerstvá kukurica. Nie je vhodné podávať avokádo a surové fazule, pro papagáje sú je jedovaté.
Vhodná zelenina: Mrkva, paprika, petržlen, celer, cibule, paradajky
 pažítka, ďatelina, obyčajná mladá tráva. Papagájom, je vhodné tak isto dávať cibuľu a cesnak.
Zelené krmivo: V lete môžete podávať vhodné čerstvé zelené rastliny, ktoré Alexandri veľmi radi ozobávajú. Pokiaľ vtáci nie sú na zelené krmivo zvyknutí, pridávajte ho postupne po menšom množstve. Snažte sa rastliny zbierať na miestach, ktoré nie sú znečistené.
Vhodné zelené krmivo: Mliečne klasy obilovín (kukurica, pšenice, oves, proso, …), traviny so semenami ,záhradné bylinky, …
Vetvy: Alexandri radi okusávajú, preto je dobré im ponúknuť vhodné vetvy na oštipovanie. Z kôry, listov a púčikov získavajú cenné rastlinné látky a oštipováním vetvičiek si brúsia zobáky. Silnejšie konáre môžu poslúžiť pro zábavu – na lezení, na hraní nebo ako bidlo..
Vhodné dreviny: Vetvy ovocných stromov, breza, vŕba, javor, buk, jelša.
Nevhodné dreviny: Céder, dub, , tis.
Krmivá živočíšneho pôvodu : Vaječné krmivo –  je pre vtáky zdrojom živočíšnych bielkovín. Najjednoduchšou voľbou sú vlhčené vaječné zmesi pre priame použitie, ktoré bývajú obohatené o ďalšie potrebné látky. Ďalšie možností sú pripravené sušené vaječné zmesi, ktoré je treba pred podaním ešte upraviť. Také si môžete vaječnou miešanicu pripraviť sami, ale mala by sa použiť čerstvá. Tak isto uvarené cestoviny sú pre Alexandre veľkou pochúťkou. 
Voda: Papagáj musí mať každý deň čerstvou vodu.
Piesok - Grit : Je dôležitý pro dobré trávení. Čiastočky gritu pomáhajú rozomlieť semena v žalúdku vtákov. Kvalitní zmesi obsahujú niekoľko rôznych gritů (rozdrvené schránky morských živočíchov, kamienky, piesky, …). Takéto grity sú i zdrojom minerálnych látok. Papagáj by mal mať samostatnú misku na piesok, nebo by sa mal pridávať do kŕmenia pro lepší trávení. Tento grit by mal byť prítomný v klietke po celý rok.
Pochúťky:
Na trhu je k dostaniu veľké množstvo rôznych pamlskov pre Alexandrov. Pri ich výbere sledujte zložení a také obsah tukov a cukru, konzervantov a umelých farbív. Pamlsky podávajte v obmedzenom množstve tak, aby Alexander zbytočne nestlstol. Niektoré pamlsky sú zároveň i zdrojom vitamínov a ďalších prospešných látok. Poslúži tak isto aj ako zábava.  Piškóty sú dobrým pamlskom ale nepodávajú sa klasické detské piškóty, ale piškóty pre psov. Neobsahujú také množstvo cukru takže sú oveľa vhodnejšie.
Vitamíny:  Všetko môžeme doplniť multivitamínovými prípravkami.
Pokiaľ chováte papagája v byte pre radosť a nebudete odchovávať mláďatá, spôsob kŕmenia sa priebehu roka príliš meniť nebude. Pri vonkajšom chove Alexandrov je treba kŕmenie prispôsobiť ročnej dobe ( výdatnejšie v zimných mesiacoch ). Pokiaľ chcete chovať mláďatá, je treba kŕmenie prispôsobovať jednotlivým fázam chov ( stavba hniezda, znáška, sedenie na vajciach, výživa vtákov ).

Papagáje rodu Psittacula hniezdia väčšinou sezónne. Reprodukcia začína skoro na jar. Niektoré páry chované vo vnútorných priestoroch môžu zahniezdiť hocikedy behom roka. Alexandry obyčajne majú len jedno hniezdenie počas roka ak sa im však toto prvé hniezdenie z nejakého dôvod nepodarí, zasadnú znova. , Veľa chovateľov necháva počas roka pohlavia navzájom oddelené a pár potom zostavia tesne pred hniezdením a následne ho rozdelí potom ako sa mláďatá osamostatnia. Je to vhodné hlavne pri chove mutovaných jedincov avšak pri chove prírodnej formy sa to neodporúča z dôvodu rušenia vtákov. , Pri dvorení je dominantná samica a samec musí vynaložiť veľké úsilie aby samičku upútal. Spôsob akým samec upútava samičku sa u jednotlivých druhov líši. Samotná kopulácia prebieha tak, že sa samička prikrčí , zdvihne chvost a skloní hlavu. Samotná kopulácia prebieha niekoľko sekúnd až 10 minút. , Veľkosť znášky je u Alexandra šedého nie je známa a tak isto je toho známe len veľmi málo alebo vôbec nič o hniezdení a dospievaní.

>

Alexandre patria medzi jedny z najinteligentnejších papagájov a sú medzi chovateľmi veľmi obľúbený. Na druhej strane tieto papagáje nie sú príliš sociálne a z tohto dôvodu sa nedajú odporučiť všetkým milovníkom papagájov zvlášť pre tých čo chcú chovať papagáje ako domácich malíčkov a chceli by sa s týmto papagájom neustále hrať. Tieto papagáje vo všeobecnosti nemajú radi keď sa ich chce niekto dotýkať a ak tak niekto urobí bez problémov ho uhryznú. Pokiaľ sa však rozhodnete takéhoto papagája chovať ako domácu okrasu je vhodné ich umiestniť do voliéry kde sa môžeme pokochať ich prekrásnym vzhľadom a sem tam nám možno možno vylezú aj na ruku. Je to vhodné najme o ľudí čo nemajú dosť času ale radi by mali doma hovoriaceho papagája. Zároveň netreba zabúdať, že sa jedná o veľmi hlučné papagáje a ak nechceme mať problémy so susedmi tak si ich netreba obstarávať. Pokiaľ Vás však tieto informácie neodradili tak nevhodnejší typ ako domáci miláčik je alexander veľký a to z dôvodu, že z celej skupiny alexandrov sa jedná vtáka s najväčšou schopnosťou imitovať ľudský hlas. Pre obyvateľov bytových domov je najvhodnejší alexander malý západoafrický, ktorý nie je taký hlučný ako cejlónsky.
Typické prejavy v správaní
Úder zobákom: Prudký úder zobákom o bidlo, nebo iný povrch po ktorom nasleduje strnulý postoj tela a uprený pohlaď - varovanie. Držte sa od papagája ďalej. Mohol by vás pohrýzť.
Škrípanie  zobákom: Je to škrípanie spodnej časti zobáku o hornú. Znamená to že je papagáj spokojný a uvoľnený. Často je spojený so zavieraním očí a našuchorením penia okolo zobáku. Toto trenie uskutočňuje keď je v kľude, často i v noci.
Otieranie zobáku, škriabanie zobákom o rôzny povrch nebo o klietku: Otiera si zbytky jedla nebo niečo, čo mu zostalo prilepené na zobáku. Môže to ale znamenať aj blížiacu sa agresiu voči niečomu nebo niekomu, čo je mimo dosah papagája (Iný vták, človek, zviera) znamená to: " Vstupuješ do môjho teritória"
Klovanie: Najčastejší problém. Môže to znamenať buďto že papagáj chce získať prevahu nebo má strach.
Privreté oči: Spolu s uvoľneným postojom je to priateľské gesto.
Našuchorenie sa: Papagáj chce vypadať väčší než v skutočnosti je. Chce tím zastrašiť predátora. Kakadu nebo korela zdvihnú chochole na hlave a rozťahujú krídla a chvost. Iné papagáje našuchoria perie na hlavé a roztiahnu chvost, výstražne sa postaví a zúži zorničky. Je to známka celkového vzrušení, ktoré môže viest k útoku., Krídla od tela: Môže znamenať že papagájovi je teplo, alebo sa necíti dobre Pokiaľ vták sedí na dne klietky s roztiahnutými krídlami a nekúpal sa a ani to nie je mláďa okamžite ho zoberte k veterinárovi.


ZDROJ: www.parrots.org, www.hbw.com, www.avibase.com, www.birdlive.com,